рус

СПЕЦПРОЄКТ

Кінець епохи анонімності криптовалют: як Європа захищатиме і контролюватиме інвесторів

Чому до нових правил роботи на ринку варто уважно придивитися українським криптоентузіастам

30 червня Європейська рада та Європарламент узгодили проєкт першого загальноєвропейського закону про регулювання криптовалют (MiCA). А днем раніше ще один важливий етап узгодження пройшов документ, який дасть змогу відстежувати «з першого євро» усі криптовалютні транзакції. Як європейське законодавство змінить крипторинок та правила роботи на ньому для інвесторів, розповість «Мінфін». Спецпроект підготовлений за підтримки компанії LBLV.
Обидва ключові для європейського крипторинка законопроєкти з'явилися ще декілька років тому і весь цей час проходили тривалу процедуру бюрократичних узгоджень. Проте, катастрофічне падіння токенів змусило європейських чиновників активізувати наступ на «дикий захід» криптовалютного ринку.
За даними Bloomberg, за останні шість місяців біткоїн втратив майже 60% своєї вартості і пережив у червні свій найгірший місяць в історії. Крипторинок вразив провал стейблкоїнів та LUNA від Terra.
Зниження цін на криптовалюту спровокувало різке падіння загальної вартості ринку (він скоротився з торішніх $3 трлн до $900 млн), і обернулося суттєвими втратами для інвесторів, у тому числі й європейських.

За підрахунками ЄЦБ, кожна десята сім'я в ЄС «може володіти криптовалютами», хоча більшість із них інвестувала у цей сектор менш ніж €5000. У будь-якому разі, «середній чек» виглядає достатнім, щоб законодавці нарешті почули численні заклики Європейського центробанку захистити приватних інвесторів і перекрити можливість відмивання грошей через криптоактиви. А для цього – запровадити жорсткий контроль над компаніями, що працюють у криптоіндустрії, та переміщенням токенів.

Анонімні криптоперекази залишаться у минулому

29 червня Європейський парламент та держави-члени ЄС погодили законопроєкт, який дозволить відстежувати всі транзакції з криптоактивами: коли документ набуде чинності, на них поширюватиметься Регламент про переказ коштів (ToFR). Інакше кажучи, криптоактиви можна буде відстежувати так само, як зараз відстежуються традиційні перекази фіатної валюти.
По суті, це означає, що постачальники послуг криптоактивів (CASP) будуть зобов'язані збирати та зберігати інформацію про джерело криптоактиву, його відправника та одержувача, а також забезпечувати, щоб ця інформація переміщалася та зберігалася на всьому шляху транзакції. Робиться це для того, щоб у разі розслідування CASP могли оперативно поділитись усіма зібраними даними з компетентними органами.

«Терористи використовували криптовалюту для збору коштів, доступу до дитячої порнографії, а злочинці відмивали через неї свої доходи. Це справді завдало шкоди життю людей і кинуло тінь на криптосектор.Сьогодні ми зробили великий крок до вирішення цих проблем. Буде набагато складніше зловживати криптоактивами, а законослухняні трейдери та інвестори будуть краще захищені. Нові правила зроблять цей світ безпечнішим»

Illustration

Асіта Канко

співдоповідач за законопроєктом, європарламентар

Ба більше, транзакції з криптоактивами відстежуватимуться ще ретельніше, ніж традиційні переклади.

Illustration

По-перше, одержувача ідентифікуватимуть вже з першого євро. Тоді як у випадку з традиційними грошима ідентифікація починається при переказі сум від 1 тис. євро.

Illustration

По-друге, правило поширюється на так звані некастодіальні гаманці. Такими, наприклад, є MetaMask, WalletConnect чи апаратні гаманці Ledger та Trezor.

Якщо постачальник послуг зауважить, що надана інформація є неточною, неповною або підозрілою, він повинен «із урахуванням ризику» оцінити, чи варто відхилити або призупинити транзакцію, а також повідомити про неї відповідному підрозділу фінансової розвідки.

Парламент, Рада та Комісія зараз відточують технічні аспекти тексту. Після цього його мають схвалити парламентські комітети з економічних та валютних питань, громадянських свобод і юстиції, а потім – парламент загалом, після чого документ набуде чинності.

ЄС готує глобальне зачищення ринку

Однак справжню революцію на європейському ринку зробить законопроєкт, який отримав назву Markets in Crypto-Assets (MiCA). Він об'єднає регулювання криптоактивів, їх емітентів та постачальників пов'язаних із ними послуг.
Наприкінці липня, незважаючи на масу розбіжностей, які раніше існували, документ був узгоджений європейськими законодавчими органами – Європарламентом і Радою ЄС.

«Сьогодні ми приводимо до ладу Дикий Захід криптоактивів та встановлюємо чіткі правила гармонізованого ринку, які забезпечать правову визначеність для емітентів криптоактивів, гарантують рівні права для постачальників послуг та забезпечать високі стандарти для споживачів та інвесторів»

Illustration

Стефан Бергер

член Християнсько-демократичного союзу (ХДС)

Представляючи документ, Ернест Уртасун, віце-президент фракції «зелених» у європарламенті (Greens/EFA) та доповідач із питань регулювання ринків криптоактивів пояснив його важливість так:

MiCA стане першим всеосяжним режимом для криптоактивів у світі і міститиме суворі заходи щодо захисту від зловживань та маніпулювання ринком. Криптосфера сповнена ризиків... Ми хочемо, щоб інвестори мали гарантії захисту їхніх активів, щоб ми змогли запобігати таким випадкам, як нещодавній крах криптовалюти, коли роздрібні інвестори втратили всі свої гроші через погано розроблені продукти або шахрайство»

Illustration

Ернест Уртасун

віце-президент фракції «зелених» у європарламенті (Greens/EFA) та доповідач із питань регулювання ринків криптоактивів

Насамперед, це стосується стейблкоїнів, регулюванню яких у документі приділяється особлива увага. Забезпечуватимуть захист інвесторів наступні правила, обумовлені в документі:

Illustration

По-перше, емітентам стейблкоїнів доведеться сформувати ліквідний резерв, частина якого має бути розміщена на депозитах.

Illustration

По-друге, для інвесторів у стейблкоїни, прив'язаних до фіатних валют, законодавці намагалися створити такий самий захист, як і для власників електронних грошей. Наприклад, компанія-емітент має бути в змозі будь-якої миті викупити токени у власника на його вимогу.

Illustration

По-третє, всі так звані «стабільні монети» контролюватимуться Європейським банківським управлінням (EBA). Обов'язковою умовою для будь-якої емісії буде присутність емітента в ЄС.

Illustration

По-четверте, розробка токенів, як платіжного засобу, з прив'язкою до активів (ART) у неєвропейській валюті буде обмеженою. Емітенти ART повинні мати зареєстрований офіс в ЄС.

Для пересічних покупців нововведення буде справді корисним. Деяким скам-проєктам буде складніше існувати на ринку. Принаймні, у легальному полі, а не тіньовому сегменті. Ймовірність для інвестора втратити свої кошти буде зведена до мінімуму.
З іншого боку, відсутність значної конкуренції у галузі призведе до того, що основними постачальниками ліквідності в криптовалюту стануть буквально декілька великих гравців, які зможуть відповідати всім найсуворішим вимогам. Це означає, що, якщо на ринку впаде якийсь стейблкоїн на кшталт LUNA, порушиться великий канал постачання ліквідності. І це ще сильніше відбиватиметься на курсах біткоїну та альткоїнів.

Не менш жорсткі правила роботи для захисту інвесторів передбачені і для роботи криптобірж . Наприклад, Європейське управління з нагляду за ринком цінних паперів (ESMA) зможе втручатися та обмежувати роботу майданчиків, якщо ті не забезпечують «захист інвесторам», інтеграцію в ринок та фінансову стабільність.
Для бірж підвищений контроль несе додаткові витрати. Але частина представників галузі поставилася до цього з розумінням.

«Не все, що міститься в законопроєкті, сподобається всім гравцям. Але на даний момент індустрія просто повинна зрозуміти, чого від неї очікують. Давно прийшов час створити певний путівник, щоб оператори могли діяти усвідомлено»

Illustration

Річард Гарднер

генеральний директор торгової технологічної компанії Modulus

Для приватних інвесторів наслідки від запровадження нових правил будуть не настільки однозначними.
З одного боку, вони матимуть можливість поскаржитися на шахраїв і просити захист у регулятора. З іншого - вимоги повністю суперечать концепції першої криптовалюти, яка передбачала анонімність та максимальну незалежність від держави та державного контролю. Та й до того ж, виникають додаткові ризики, що персональні клієнтів криптобірж опиняться в руках зловмисників, оскільки ними розпоряджатимуться треті особи - представники державних структур.

Коли криптосектор перейде на нові правила

MiCA ще має пройти довгий ланцюжок узгоджень – перед тим, як буде запущено процедуру офіційного ухвалення цього законопроєкту, досягнуту зараз попередню угоду щодо нього мають схвалити Рада та Європейський парламент.
За даними Bloomberg, текст законопроєкту все ще може коригуватись. Наприклад, досі обговорюється така ключова деталь як обов'язкове розміщення постачальників криптопослуг у ЄС.

У поточному варіанті проєкту його правила поширюються на криптовалюти. Натомість NFT (нематеріальні токени), включаючи "квитки в кіно, цифрові предмети колекціонування від брендів одягу або ігрові предмети в комп'ютерних іграх", під них не підпадають. Надалі вони можуть бути перекласифіковані у фінансові інструменти чи активи crytpo, а отже, теж почнуть регулюватися MiCA.

Втім, і представники галузі вміють виторгувати корисні для себе рішення. Так, більш рання версія проєкту включала положення про заборону біткоїнів та інших криптовалют, в яких використовувалися енергоємні процеси майнінгу. Однак після активного наступу галузевих лобістів відповідні норми викреслили з тексту документа.

Як би там не було, але європейські чиновники не мають наміру затягувати процес погоджень щодо MiCA: новий закон орієнтовно має набути чинності вже наприкінці цього року.

Чому це важливо для українських інвесторів

Європейські регулятори сподіваються, що їхній приклад щодо регулювання криптосектору наслідуватимуть й інші великі країни поза ЄС. І Великобританія, і США ще не затвердили аналогічних правил, хоча регулюючі органи обох країн попереджають про необхідність суворіших заходів.
Українським інвесторам, які вкладають кошти у криптоактиви, вже зараз варто звернути увагу на європейські законодавчі новації. Адже найближчим часом правила ЄС щодо роботи з криптовалютою можуть стати й українськими реаліями. Наша країна взяла курс на вступ до Євросоюзу. А це означає, що і закони підганятимуться під європейські стандарти. Регулювання криптосектору – не виняток.

Спільний спецпроєкт LBLV та «Мінфіну»

Illustration
Illustration