рус

СПЕЦПРОЄКТ

Інвестиції в воєнних умовах. У що вкладатися українцям?

З перших днів війни мільйони українців знаходяться у складних умовах. Багато хто залишився без власного житла, хтось втратив роботу чи отримав скорочення зарплатні, інші ж відчули стрибок цін у супермаркетах, на заправках, в аптеках. У будь-якому разі витрати значно зросли. І поки одні економлять, інші шукають способи вигідного інвестування, які не лише підстрахують під час кризи, а й сформують значний капітал у довгостроковій перспективі. В цьому матеріалі фахівці LBLV розкажуть про те, куди можна вкласти кошти сьогодні, щоб отримувати стабільний пасивний дохід і чому не потрібно ставити хрест на інвестиціях навіть у період війни.


Про що наразі варто забути?


Насамперед тим, хто бажає заробити на інвестуванні варто відмовитися від вкладень у деякі з видів активів. Йдеться про нерухомість та приватні облігації, які можуть обернутися збитками через високі ризики.

Вкладення у військовий бізнес

Одним із секторів, на який раніше звертали увагу одиниці, є малий військовий бізнес. Головною проблемою в такому випадку може стати, хіба що, встановлення гарантій повернення коштів, але, як підкреслюють фахівці, це питання виключно технічного характеру.
Актуальність цієї галузі полягає не тільки в поточній ситуації, а й перспективі розвитку в майбутньому, оскільки з великою ймовірністю після перемоги над Росією Україні доведеться певний час залишатися напоготові, розвивати армію і все, що пов'язане з обороною.
Це означає, що у компаній, які сьогодні відшивають військову форму, виготовляють броню та озброєння, ще довго буде великий потік замовлень. Тут варто розглядати інвестування як вигоду одразу для трьох сторін:

Держава

До скарбниці надходять податки від діяльності бізнесу, які у перспективі витрачаються на найважливіші зі сфер життя громадян.

company-building-station-center-office-agency-branch

Сама компанія

Отримуючи підтримку від приватних вкладників, маленьке виробництво може перетворитися на цілу мережу і навіть вийти на світовий ринок. Як результат – збільшення прибутковості та створення нових робочих місць.

Інвестор

Допомагаючи зростати стартапу, він нарощує свої позиції в ньому, тим самим забезпечуючи собі гарний пасивний заробіток у разі, якщо компанія зможе пробитися і не збанкрутує у перший найважчий рік роботи.

Військові облігації

З початку березня 2022 року Міністерство фінансів України почало випускати військові облігації – щось на кшталт державної позики у мирний час. Одна облігація коштує 1 тисячу гривень. Усі кошти витрачаються на задоволення потреб армії. Основна перевага таких вкладень – це гарантія на повернення та мінімальні вимоги до інвестора. Виняток із правил – настання дефолту країни, коли виплати неможливі за законом. Прибутковість при цьому обіцяється на рівні 9,5% – 11% річних для національної валюти та 3,7% для долара. Подібні платежі не оподатковуються. Отримати свої гроші з відсотком можна через 2-15 місяців залежно від обраного вами терміну погашення. Можливо також встановити проміжні виплати, за яких у певний термін держава нараховуватиме відсотки.

Придбати такі облігації можна у банках. Варто враховувати, що не всі фінустанови готові продати вам один цінний папір. У Приватбанку, наприклад, необхідно одразу заплатити щонайменше за 100 облігацій, а в Ощадбанку – за 50.

Банківський депозит


Попри те, що сьогодні в Україні депозитні ставки перебувають нижче інфляційного рівня, забезпечити собі прибутковість все ж таки можна. Після вирахування всіх податків у вас залишиться приблизно 8% від суми початкового внеску в плюсі.
Цей спосіб навряд чи забезпечить усі потреби вкладника, але цілком може розглядатися ним у довгостроковій перспективі або для збереження капіталу.

Дорогоцінні метали

З 20 серпня НБУ дозволив банкам продавати злитки дорогоцінних металів для розподілу попиту на захисні активи та зниження тиску на долар. Це означає, що купити золото, срібло, платину або паладій можна, прийшовши у відділення фіну станови, за курсом, встановленим нею.
Сьогодні золото показує значне здешевлення з перспективою зростання, що робить його привабливішим для вкладень. Тому за наявності фінансової можливості купити його не сумнівайтеся. Якщо ви вже маєте на зберіганні зазначені метали – варто притримати їх до входження сировинного ринку в фазу зростання.

Підігрівають перспективи подорожчання золота не лише загроза початку світової війни й рецесія, що наближається, а й заборона на експорт золота, який видобувався на території РФ.

Іноземні валюти


Фахівці стверджують, що найбільшою популярністю під час війни серед українців користуються вкладення в долар. По-перше, курс американської валюти з 24 лютого зріс більш ніж на 40%, що збільшило капітал громадян, які вже мають на руках цей актив.
По-друге, донедавна за кордоном можна було знімати готівкою іноземну валюту за курсом, приблизно на 10% більшим за офіційно встановлений НБУ. Водночас усередині країни вона торгувалася набагато дорожче.
Таким чином і з'явилися так звані «карткові туристи»: люди, які знімали за кордоном євро/долар і продавали в Україні за вигідним курсом.

Земельні ділянки

Ринок землі відкрився для українців нещодавно, але зараз має набагато більші перспективи. Як кажуть експерти, вартість ділянок сільськогосподарського призначення найближчим часом знижуватиметься, але не критично, оскільки існує закон, який регулює її в рамках нормативної грошової оцінки.
В наші дні свої паї продають ті, хто раніше про це навіть не думав. Такі вкладення вигідні насамперед тим, що актив нікуди не подінеться і не втратить своєї функціональності у будь-якому разі. Сьогодні, зважаючи на продовження бойових дій на території нашої країни, сільськогосподарські ділянки продаються за максимально низькою ціною. На думку аналітиків, їхня вартість зросте в перші роки після закінчення війни, коли економіка України увійде в фазу відновлення.

Папери іноземних компаній


Наразі Нацбанком заборонено виводити кошти за межі держави. Але якщо ви маєте капітал у закордонних фінустановах – варто замислитись про придбання паперів великих світових компаній, які вчасно відкотилися на ризиках виникнення рецесії. Такі вкладення підходять для довгострокової перспективи заробітку, хоча й можна спробувати відкрити шорт-позиції з окремими гігантами.
Попри жодні загрози для американської та європейської економік, вони завжди зміцнюватимуться. Це стигма, перевірена роками, як кажуть у ЛБЛВ.

Криптовалюти

Поки дехто скептично ставиться до ринку цифрових активів, тисячі прогресивних українців збільшують прибуток, купуючи перспективні криптовалюти. Минулого року всі спостерігали за неймовірним підйомом біткоїну до позначки понад 69 тисяч доларів. Можливо не сьогодні, але монета обов'язково спробує прорватися вперед, підтягуючи за собою решту сектора. Окремі фахівці вже пророкують їй зростання до 100 тисяч доларів за одиницю.

Щоб мінімізувати свої ризики при вкладеннях у криптовалюти, уважно вивчіть динаміку кожної з них і максимально урізноманітніть свій портфель. Не варто недооцінювати один із найприбутковіших сегментів фінансового ринку.

Незвичайні способи вкладень


Маючи певні знання, можна почати вкладатися в колекційні предмети, витвори мистецтва або антикваріат. Більш безпечним способом варто вказати NFT – купівлю невзаємозамінних токенів. Це унікальні та неповторні інтерактивні об'єкти, право на володіння якими ви купуєте у цифровій площині. Ця тема вже досить сильно розвинулася й знайшла свій відгук серед тисяч інвесторів.

Благодійність


Єдиним пунктом у нашому списку, який не приносить прибутку, є благодійність. Інвестуючи у військову сферу, допомагаючи внутрішнім переселенцям і покинутим у цей період тваринам, ви робите внесок у своє мирне майбутнє. Очевидно, що такі фінансові вливання не принесуть прибутку, але вони мають увійти у нашу щоденну звичку доти, доки небезпека для країни існує.
Головне у цій справі – обрати перевірений благодійний фонд, який має необхідну для своєї діяльності документацію та регулярно звітує про витрати.

Яких видів інвестицій сьогодні потребує Україна?

Не лише для нашої держави, а й для Європи та Штатів сьогодні важливим питанням є зниження залежності від енергоресурсів Росії. У Білому Домі вважають, що оптимальним варіантом досягнення цієї мети є перехід від класичних видів палива на відновлювані. Зважаючи на це, можна розглянути українські стартапи, що розвивають ідею екологічності.
Іншими секторами, що потребують підвищеної уваги, є сільськогосподарський та продовольчий. Від аграрної продукції України залежить становище багатьох країн світу, що стало більш очевидним при блокуванні портів і крадіжці зерновозів російськими солдатами, коли світова спільнота почала панікувати щодо можливого масштабного голоду. Тому можна припустити, що до сфери після перемоги надійдуть нові вливання від іноземних партнерів. Ви можете почати інвестувати в наш аграрно-продовольчий комплекс вже сьогодні, випередивши інших.

Як інвестувати та допомагати Україні одночасно?


Багато хто з тих, хто бажає примножити капітал у цей час, стикаються з дилемою і змушують себе обирати між допомогою вітчизняним проєктам та класичними видами інвестування. Фахівці стверджують, що ці два аспекти цілком сумісні. Головне - дотримуватися певних правил. У lblv.com описують їх так:

  • Мати фінансову подушку, що дорівнює шести сумам ваших витрат на місяць (включно з запасом на непередбачені ситуації)

  • Не забувати надсилати донати благодійним фондам

  • Допомагати тим, хто втратив житло, та джерела доходу: рідним, друзям, колегам та сусідам

  • Не боятися продовжувати інвестувати (якщо ви робили це раніше), відвівши 30% коштів для вкладень у вітчизняні стартапи, державні проєкти та цікаві ініціативи від місцевих комп'ютерних компаній, що передбачають непогану прибутковість у майбутньому

  • Не передати куті меду з допомогою до моменту, коли самому доведеться її просити

Що кажуть професіонали?

Один із найуспішніших трейдерів сучасності Бартон Біггс після кризи 2008 року випустив книгу під назвою «Багатство, Війна та Мудрість», у якій дав кілька порад щодо інвестування у воєнні часи. Експерт проаналізував динаміку фондових ринків до та після Другої світової війни.
Перше, про що він наголосив – це стрімке зростання акцій компаній, заснованих у країнах-переможницях. Річна прибутковість у них збільшувалася в середньому на 6,5%, а держоблігації принесли 1,8% чистого прибутку. Чи варто говорити, що після виходу країни із затяжної війни досягти таких показників – справжнє диво.
Другим аспектом, на якому наголошує трейдер, є диверсифікація, тобто розмаїття активів. Навіть найнадійніші компанії можуть стикнутися з крахом або періодом застою. Так, Біггс говорить про те, що в 1917 бізнес-виданням Forbes був оприлюднений перелік сотні найбільших корпорацій зі Сполучених Штатів. Вже до 1987 року, після Великої депресії, світової війни та інфляції журнал переглянув свій рейтинг, виявивши, що 61 компанії з нього вже давно немає, ще 21 значно втратила котирування, а ті 18, що залишилися, знаходяться в процесі свого спаду.
Зрештою, відомий інвестор підтвердив надійність золота в якості «захисного активу». Він зазначив, що минулого століття дорогоцінний метал врятував не один невеликий сімейний капітал. Але також зазначив, що своє багатство варто тримати у власному сейфі, а не за кордоном.

Головна порада Бартона Біггса звучить так: «Якщо ви заможні, просто пам'ятайте — ніщо не вічне, і стежте за ринками. Вони знають більше, ніж можуть про це сказати».

Спільний спецпроєкт LBLV та «Мінфіну»

Illustration
Illustration