СПЕЦПРОЄКТ
Вперше з липня минулого року загальна вартість ринку цифрових валют знизилася до 1,2 трильйона доларів. Водночас, двадцятка головних криптоактивів світу впала у загальному значенні на рекордні 50%. Найсумніше для трейдерів те, що найближчим часом ситуація не зміниться. Сьогодні вона дуже нагадує корекцію трирічної давності, яка затягнулася після локального максимуму 17 тисяч доларів для Bitcoin.
Насамперед падіння пов'язане з підвищенням базисної ставки Федрезервом Сполучених Штатів. Також на крипторинок тисне зниження вартості цінних паперів і російсько-українська війна, яка вплинула на світову економіку. Ситуація на глобальному ринку протягом наступних як мінімум 6 місяців не покращиться. Це означає, що зараз не варто чекати різкого зростання в галузі цифрових активів.
Волатильність вплинула не лише на біткоїн, а й на інші відомі цифрові активи. Наприклад, друга віртуальна монета світу Ethereum на початку червня втратила близько 30% своєї вартості, а індекс сотні найбільших криптовалют CryptoCompare Digital Assets 100 впав на 17%. Водночас, капіталізація ринку цифрових активів скотилася вниз і пробила рівень 1 трильйона доларів. До порівняння, ще наприкінці осені 2021 року це значення перебувало на позначці 3 трильйонів доларів. Почуття, що мильна бульбашка ось-ось лусне, у трейдерів лише посилилося після того, як один із найбільших криптовалютних майданчиків Coinbase заявив про скорочення свого штату на 20%. Йдеться про звільнення понад 1 тисячі людей по всьому світу, повідомляють у LBLV.
Галузеві інвестори сходяться на думці, що найбільше на першу криптовалюту вплинуть біржові індекси Сполучених Штатів, які вже відзначилися застоєм. Більшість із них ще до настання поточного року побили свої історичні рекорди зростання, але вже до другого кварталу почали поступово знижуватися. Це стосується таких індексів:
Показує значення вартості цінних паперів найбільших за капіталізацією компаній на біржі NASDAQ
Показує значення 500 акцій із різних секторів виробництва США
Найстаріший із промислових індексів.
Аналітики впевнені, що найдорожча криптовалюта світу вже підходить до найнижчої точки своїх котирувань. Це підтверджує аналіз ковзної середньої. За їхніми словами, зараз біткоїн «плаває» поблизу позначки 20 тисяч доларів, яка й є тим самим «дном». Кілька років тому ним було значення 5 тисяч доларів, після якого токен злетів до своєї рекордної позначки в 69 тисяч доларів.
Рівень інфляції в майбутньому падатиме, тому можна очікувати і подорожчання Bitcoin. Беручи до уваги те, що дані про зміну інфляції публікуються через 10 діб після закінчення календарного місяця, можна здогадуватися про деякі зміни в динаміці біткоїну. Варто подивитися, чи залишиться підтримка цього токена такою ж сильною до серпня.
На противагу цьому, компанія LBLV наводить приклад багатьох причин, чому перша криптовалюта може впасти ще сильніше:
падіння пов'язаних з Crypto або Altcoin проєктів, як у випадку з Luna of Celsius. В результаті можна буде простежити хоч і незначне, але зниження котирувань інших криптовалют;
підвищення вартості «чорного золота» до значень у понад 120 доларів;
падіння інфляційного рівня у об’ємах, менших за очікувані.
Що стосується Bitcoin, кожен окремий аналітик висловлює індивідуальну думку. Не завжди вона сходиться з тими, що озвучують інші ринкові експерти.
До прикладу, фахівець Майк Макглоун із Bloomberg вважає, що сьогодні стан справ на криптовалютному ринку дуже нагадує ситуацію в інших традиційних галузях. Винним в обвалі аналітик вважає Федрезерв та його «найагресивнішу за останні три десятки років» політику. Він каже, що просадка для біткоїна типова, оскільки стрімке падіння акцій, екстремальний занепад цін на сировину та рекордні показники прибутковості облігацій розхитують її становище з усіх боків.
Фахівець має оптимістичне бачення щодо подальшого майбутнього головної віртуальної валюти. Він вважає, що незабаром біткоїн поверне втрачену вартість і досягне нового рекорду. Крім того, за словами Макглоуна, під час розвороту крипторинка зміни відчують й інші сектори. Вже після початку зниження інфляції більшість товарів, які сильно впали, продемонструють позитивну динаміку. Аналітик особливо розраховує на Bitcoin, який після кінця кризи може нарешті офіційно стати «активом-прихистком», як от американські держоблігації та золото.
Інший відомий фінансовий експерт Міхаель ван Поппе вважає, що з середини літа 2022 року почнеться так званий «бум» на крипторинку, під час якого Bitcoin збільшиться до 500 тисяч доларів. На його думку, до початку фази зростання залишилися лічені тижні.
А ось криптотрейдер Нунья Бізніз впевнений, що зараз почалося падіння 20-ти та 50-тижневих середніх ковзаючих флагмана крипторинку. Він заявив, що це відбувалося три роки тому, коли його курс рекордно впав. 35 тисяч доларів за дану монету у другому півріччі 2022-го – прекрасний показник, як каже Бізніз.
Є кілька причин, чому ринкові гравці продовжують активно освоювати криптосектор навіть під час його падіння.
Bitcoin зміцнюється не лише завдяки інтересу з боку інвесторів, але також через майнерів. У всьому світі існують тисячі ферм з видобутку даного активу, на яких працює величезна кількість людей. Для початку роботи потрібно добре підготуватися. Чого тільки варті потужності, за які віддають величезні суми. Крім того, для майнінгу потрібні значні обсяги електроенергії. Все це разом підштовхує до думки, що біткоїн давно вже вийшов за рамки віртуального світу і є частиною життя мільйонів людей. Отже, він досить сильно укріплений.
На нього також діє блокчейн, який аналогічно впроваджується у повсякденність людей. Крім того, Bitcoin дуже популярний. За нього можна купити товари, причому не лише в інтернет-магазині, а й у простому супермаркеті. Великі ринкові гравці розплачуються криптовалютою за свої будинки та автомобілі. Водночас цінність токена зростає в геометричній прогресії.
У 2021 році в першу віртуальну валюту світу вклали гроші сотні найбільших банків, фінансових установ та компаній світу. Взяти хоча б Tesla, яка інвестувала 1% своїх коштів у цей токен. А влада Сальвадора й зовсім почала закуповувати монети біткоїну за кошти з бюджету країни. Як говорять на LBLV відгуки, це означає, що ринкові гіганти та компетентні держоргани бачать у цьому цифровому активові майбутнє.
Не лише Сальвадор, а й інші держави активно створюють власні блокчейн-системи. Біткоїн виник у 2008 році і до сьогодні на крипторинку з'явилися тисячі його майнерів та мільйони інвесторів. На даний момент ця віртуальна валюта підтримується на багатьох сайтах та у фізичних магазинах. Фахівці впевнені, що Bitcoin продовжить зростання на тлі підвищення своєї цінності.