АКТУАЛЬНО
Ухвалення нового законопроєкту проходило у кілька етапів. Спочатку президент Володимир Зеленський наклав вето у зв'язку із необхідністю створення нового регулюючого органу. Документ було відправлено на доопрацювання, після чого Рада змінила підхід до регулювання. Тепер контролюватиме оборот цифрових грошей Національна комісія з цінних паперів НБУ.
Законопроєктом вказана ціна ліцензування, яке необхідне для ведення законної діяльності на ринку криптовалют. Якщо компанія планує надавати відповідні послуги, вона має отримати дозвіл регулюючого органу. Залежно від виду підприємницької діяльності резиденти повинні мати статутний капітал від 19 до 38 тисяч євро. Для іноземних підприємців передбачені вищі нормативи – від 96 до 193 тисячі євро. Разова ліцензія купується за суму від 2200 євро для резидентів та від 11 000 євро для нерезидентів.
Закон передбачає оподаткування для підприємців, які планують надавати послуги у сфері блокчейну, повідомляє LBLV. Фізичні особи можуть розраховувати на пільговий період до 5 років. Операції з віртуальними валютами здійснюватимуться з відрахуванням 5-відсоткового податку ПДФО та 1,5% на військовий збір. Після закінчення пільгового періоду оподаткування зростає до 18%. Продавати створену криптовалюту можна буде із податковою ставкою 5%. Якщо юридична особа займається виключно криптографічними валютами, то стягнення становить лише 5%.
Аналізуючи ситуацію, що склалася, важливо розуміти причини розробки нового законопроєкту. Криптографічні валюти мають кілька важливих переваг перед звичними грошовими одиницями, а тому український уряд зацікавлений у якнайшвидшій легалізації.
Серед переваг цифрових монет аналітики LBLV виокремлюють:
Анонімність
Практика показує, що блокчейн-транзакцію можна відстежити, проте користувач не зобов'язаний доводити прозорість зароблених коштів. Це значно спрощує процес збору пожертвувань. На початку воєнного конфлікту волонтери зіштовхнулися з проблемою – їхні фонди прирівнювалися до підтримки насильства. Деякі платформи заборонили збір коштів на допомогу військовим, тому було ухвалено рішення перейти на цифрові монети.
Швидко та легко
Організатори не мають відкривати банківський рахунок, проходити тривалу верифікацію. Усі перекази здійснюються миттєво та чітко, тоді як стандартні транзакції займають кілька днів
Відсутність посередників
Це означає, що гроші надійдуть за цільовим призначенням та будуть використані для підтримки армії. Офіційний збір грошей передбачає додаткові відрахування, які зменшують підсумковий виторг.
Тренд
Україна має особливий статус в очах світової спільноти. Багато компаній знають українців як топових менеджерів та IT-розробників. Криптоентузіасти найчастіше жертвують гроші, адже співчувають своїм колегам.